• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Informacje

Email Drukuj PDF

Parafia Wojskowa p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju
ul. Bernardyńska 2
85-029 Bydgoszcz

tel. 052 378 42 62, woj. 41 42 62

   

Proboszcz:

ks. kanonik płk Zenon SURMA

tel. 727 012 349

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Wikariusze:

ks. mjr Wojciech SZERSZEŃ

ks. kpt. Tomasz KRAWCZYK

Odpust:

1 września

Msze św.

Niedziela godz. 9.00, 10.30, 12.30 (z udzielaniem chrztu św.) i 18.00

W dni powszednie godz. 18.00 

Porządek nabożeństw:

W każdy wtorek nabożeństwo do św. Antoniego po Mszy św. o godz. 18.00

W każdą środę nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. o godz. 18.00

W każdy piątek koronka do Bożego Miłosierdzia po Mszy św. o godz. 18.00

1 -szy czwartek, piątek i sobota każdego miesiąca o godz. 18.00

Nabożeństwa różańcowe odprawiamy codziennie także w niedziele w łączności z Mszą św. o godz. 18.00

Biuro parafialne:

Ze względu na nabożeństwa w maju i w czerwcu  Biuro Parafialne czynne od poniedziałku do piątku w godz. 19.00 - 19.30 

Poniedziałek  - Piątek godz. 18:30 - 19:00

Serdecznie zapraszamy do udziału w Żywym Różańcu Mężczyzn i Niewiast. Chętnych prosimy o zgłaszanie się do Biura Parafialnego lub zakrystii.

Spotkanie Koła Żywego Różańca w każdą I niedzielę miesiąca po wieczornej Mszy św.

Obietnice Matki Najświętszej dla czcicieli Różańca św. dane św. Dominikowi i bł. Alanowi
1. Którzy wiernie służyć mi będą, odmawiając Różaniec św., otrzymają pewną, szczególną łaskę.
2. Wszystkim odmawiającym pobożnie Różaniec przyrzekam moją szczególniejszą opiekę i wielki łaski.
3. Różaniec będzie najpotężniejsza zbroją przeciwko piekłu, wyniszczy zdrożności, usunie grzechy, wytępi herezje.
4. Cnoty i święte czyny zakwitną – najobfitsze zmiłowanie dla dusz uzyska od Boga, serca ludzkie odwróci od próżnej miłości świata a pociągnie do miłości Boga i pożądania rzeczy wiecznych. O, ileż dusz uświęci się tą modlitwą!
5. Dusza, która poleca mi się przez Różaniec św. nie zginie.
6. Ktokolwiek odmawiać będzie Różaniec św. pobożnie rozmyślając równocześnie tajemnice św., nie dozna nieszczęść, nie zazna gniewu Bożego, nie umrze nagłą śmiercią, nawróci się, jeśli jest grzesznikiem, jeśli zaś sprawiedliwym, wytrwa w łasce i osiągnie życie wieczne.
7. Prawdziwi czciciele mego Różańca nie umrą bez sakramentów św.
8. Chcę, by odmawiający mój Różaniec, mieli w życiu i przy śmierci światło i pełnię łask; w życiu i w śmierci uczestniczyli w zasługach Świętych.
9. Codziennie uwalniam z czyśćca dusze czczące mnie modlitwą różańcową.
10. Prawdziwi synowie mego Różańca wielką chwałę osiągną w niebie.
11. O cokolwiek przez Różaniec prosić będzie, otrzyma.
12. Rozszerzającym mój Różaniec przybędę z pomocą w każdej potrzebie.
13. Uzyskam u Syna mojego, ażeby wpisani do mojego Różańca mieli w życiu i przy śmierci za braci wszystkich mieszkańców niebios.
14. Odmawiający mój Różaniec są moimi dziećmi, a braćmi Jezusa Chrystusa, Syna mego Jednorodzonego.
15. Nabożeństwo do mego Różańca jest wielkim znakiem przeznaczenia do niebios.

Kościół Garnizonowy, późnogotycki, ongiś oo. bernardynów, jest drugą w kolejności najstarszą świątynią Bydgoszczy i jednym z najcenniejszych bydgoskich zabytków.Osadzenie bernardynów w Bydgoszczy nastąpiłow 1480 r. Zakonników wprowadził biskup kujawski Zbigniew Oleśnicki z polecenia króla Kazimierza Jagiellończyka,zaś starosta bydgoski Jan Kościelecki wyraził zgodę na założenie konwentu. W pięć lat później gotowy był już kościół i budynki klasztorne. Niestety, zbudowane z muru pruskiego zabudowania uległy spaleniu w 1545 r. w pożarze powstałym od uderzenia pioruna. Kościół odbudowano w latach 1552-1557 za zgodą króla Zygmunta
Augusta i dzięki wsparciu finansowemu rodziny Kościeleckich. Podczas potopu szwedzkiego świątynia została poważnie uszkodzona. Gruntownie odnowiono i przebudowano ją w II poł. XVII w. W 1817 r. władze pruskie dokonały kasaty klasztoru, a w 1830 r. przekazały kościół w użytkowanie gminie ewangelickiej. W latach 1840-1860 zamieniono go na magazyn mebli, słomy, a nawet wytwórnię naboi. W 1860 r. podjęto decyzję o przemianowaniu kościoła na garnizonowy dla stacjonujących w mieście wojsk pruskich. W latach 1864-1866 kościół został gruntownie odrestaurowany na koszt Królestwa Prus. Główną inwestycją była przebudowa zachodniego szczytu budowli w stylizacji neogotyckiej. W 1877 roku pożar zniszczył zabudowania poklasztorne i wieżę kościelną. Podczas I wojny światowej
świątynia znowu stała się składnicą broni, a później wszelkiego rodzaju złomu i rupieci. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1920 r. kościół przejęło polskie duszpasterstwo wojskowe. Ponownej jego konsekracji dokonał w 1923 r. Biskup Polowy WP Stanisław Gall. W okresie II wojny światowej świątynia była administrowana przez duszpasterstwo wojsk niemieckich. W październiku i listopadzie 1939 r. hitlerowcy zamordowali w Dolinie Śmierci ok. 1200 mieszkańców Bydgoszczy, wśród których byli także duszpasterze wojskowi:
ks. kan. ppłk Wiktor Szyłkiewicz i ks. ppłk Jerzy Szacki. Od zakończenia II wojny światowej kościół ponownie pełni funkcję kościoła garnizonowego Wojska Polskiego. W roku 1969 dzięki staraniom Generalnego Dziekana WP ks. płk. Juliana Humeńskiego z funduszy MON przeprowadzono kapitalny remont obiektu. Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński, dekretem z dnia 4 stycznia1971 r. nadał mu nowy tytuł: Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju. Zachowując swój wojskowy charakter obecna świątynia służy wszystkim mieszkańcom Bydgoszczy. Proboszczem Parafii Wojskowej w Bydgoszczy od 23 stycznia 2011 roku jest ks. kanonik płk Zenon Surma – pełniący jednocześnie funkcję Dziekana Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.